Diamond Squaring Wheels

Ceramic squaring is a process for fixing tile dimensions to specified standards with or wihout using water on the ceramic surface, and removing excess material on the edge of the tile to the desired size.

Dry Squaring Wheels

Dry squaring is an innovative process applied to the ceramic field, without using water, which allows to remove from the tile’s side the excess material up to the desired size. It’s used for materials that undergo sever deformations when cooked due to the heat, and it is helpful to get a straight and uniform side that allows the tile installation in a regular and perfect way. For each motor on the machine, a grit diamond is installed and it is operated by proper alignment. High quality and long life. It offers durability and high quality.

kuru kareleme elmas kesim diskleri

Dry Squaring Wheels for Porcelain, Floor and Wall Tiles

kuru teknik porselen metal kareleme diskleri

Dry porcelain gres metal squaring wheels

teknik porselen reçine kuru kareleme diskleri

Dry porcelain gres resin squaring wheels

kuru kareleme teknik porselen reçine pahlama diskleri

Dry porcelain gres resim chamfering wheels

yaş kareleme elmas kesim diskleri

Wet Squaring Wheels

Yaş kareleme işlemi, seramik yüzeyine su kullanarak, karo ebatlarının belirlenen standartlara sabitlenmesi amaçlı, karo kenarındaki fazla malzemenin istenen boyuta kadar çıkarılmasını sağlar. Isı nedeniyle pişirildiği zaman ciddi ebat deformasyonlara uğrayan seramik karolar için kullanılır. Fayans kurulumunun düzenli ve mükemmel bir şekilde yapılmasını sağlar, düz ve düzgün bir kenar elde etmek için ideal uygulamadır. Makine üzerlerinde bulunan her bir motor için bir grit elmas disk takılarak, uygun dizilim yapılarak, çalıştırılması yapılır. Yüksek kalite ve uzun ömür verir.

Wet Squaring Wheels for Porcelain, Floor Tiles

Resin reçine yaş kareleme diski

Resin squaring wheels for quality final cuting with high life

metal kareleme elmas disk

Metal squaring wheels for strong and quality pre-squaring

pahlama diskleri seramik ebatlama için

Chamfering wheels

Please check our catalog or contact us for more information.